HRS

czwartek, 31 października 2013

Halloween

31 października czyli – Halloween !!! 
Nie byłabym sobą gdybym nie napisała coś na ten temat. W zasadzie Halloween to najbardziej kontrowersyjne święto, które wywołuje burze przy każdym jego obchodzeniu. W Polsce pojawiło się w latach 90-tych za sprawą Amerykanów. Jednakże obchodzimy je znacznie skromniej w porównaniu do innych krajów za sprawą naszej chrześcijańskiej tradycji. I chociaż następne dni spędzamy w ciszy i zadumie przy grobach naszych bliskich zmarłych to zawsze znajdzie się pretekst, aby halloween wykorzystać jako negatywne święto poprzedzające Dzień Wszystkich Świętych.
 Chciałabym się wypowiedzieć na ten temat. Ręce mi dosłownie opadają kiedy słyszę, że inni widzą w tym działanie szatana, spotkanie z duchami/kontakty z zaświatami, czystą komercję, okultyzm czy inne głupoty. Dla mnie to święto ma charakter jedynie rozrywkowy, nie ma nic w tym pogańskiego, nie zamierzam nikogo namawiać do obchodzenia go , ale ludzie nie dajmy się zwariować.
Dlaczego uważam, że Halloween to same plusy ??? 
Otóż dla dzieciaków to zabawa pełna słodyczy a dla nas dorosłych kolejny pretekst do przyjęcia z przyjaciółmi w zupełnie innym klimacie niż standardowe imieniny czy urodziny. Pukanie do drzwi to na prawdę idealna okazja do tego, aby pokazać, że sąsiedzi są........ mili i sympatyczni. Sama wiem po sobie, bo wbijam swojemu dziecku do głowy, że nie może rozmawiać z nieznajomymi , nie można hałasować, nie możne tego tamtego itd itp. Świat w oczach dziecka staje się zły, niedobry otoczony podłymi osobami, owszem czyha wiele niebezpieczeństw... ale warto pokazać dziecku, że na świecie istnieje mnóstwo osób serdecznych. Dzięki takie zabawie miałam okazje poznać się z sąsiadami z którymi wcześniej byłam tylko na "cześć" i takie pozytywne zarażenie się dziecięcym entuzjazmem udzieliło się nam wszystkim.


Jak wygląda Halloween? Tradycją jest iż w ten wieczór organizuje się :

  • “cukierek albo psikus” poprzebierane dzieciaki chodzą od domu do domu, pukając do drzwi i wrzeszcząc cukierek albo psikus. Raczej zawsze dostają słodycze. Radzę Wam nie ryzykować kiedyś odpowiedziałam dla zabawy „zróbcie mi psikusa”, więc dostałam w zamian całą klamkę wysmarowaną pastą do zębów z karteczką „ tu mieszka czarownica” a  Kamil skomentował :  " o jednak się poznały na Tobie " 
  • czy inne imprezy przebierańców , których nieodłącznym elementem jest zupa krem z dyni i ciasto dyniowe oraz różne gry tematyczne wraz z oglądaniem horrorów. 

Halloween ma wiele symboli duchy, wiedźmy, wampiry, nietoperze, sowy, kruki, czarne koty, pająki, zombi, mumie, szkielety , ale jednym z najważniejszych jest wyrzeźbiona dynia z zapaloną świeczką wewnątrz. 
Chciałabym Wam pokazać jak zrobić krok po kroku lampion z dyni: 1. Potrzebna nam będzie piękna pomarańczowa dynia.2. Ostrym nożem wycinamy górną cześć dyni tak aby odcięty kawałek tworzył przykrywkę.3. Łyżką ostrożnie wybierz nasiona i miąższ uważając żeby nie przebić dyni.
4. Długopisem narysuj wzór i wytnij nożem.
5. Do środka wyciętej dyni wkładamy świeczkę i gotowe :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki za odwiedzenie bloga :)
Prosimy o pozostawienie śladu po sobie w postaci opinii :) Anonimowi niech zostawią swoje imie.
Dziękujemy za wszystkie komentarze

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...